Hufiec ZHP Turek im. Mikołaja Kopernika

BIWAK – DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

22 lutego harcerze na całym świecie obchodzą ważne święto – Dzień Myśli Braterskiej. Tego dnia ślą życzenia do przyjaciół, odwiedzają się i spotykają na uroczystych zbiórkach. Zwyczaj ten ma przypominać o braterstwie wszystkich skautów świata, rozumianym jako wzajemna przyjaźń wszystkich młodych ludzi. Harcerze z Turku i okolic również włączyli się do obchodów tego święta.

Podczas weekendowego biwaku, w dniach 22-23 luty 2014 roku, w Gimnazjum nr 2 w Turku spotkały się drużyny: 19 Drużyna Harcerska „Invictus” oraz, 2 Gromada Zuchowa „Tęczowe Gumisie” działające przy S.P. nr 5, 12 Drużyna Starszoharcerska „Iskry” z Malanowa, 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, próbna Drużyna Harcerska działająca przy S.P. nr 4 oraz , próbna Drużyna Starszoharcerska działająca przy Gimnazjum nr 2 w Turku. W sumie zebrało się ponad 70 harcerzy.

Biwak rozpoczął się uroczystym apelem, na którym przedstawiciele drużyn zameldowali swoją obecność i gotowość do działania. Posililiśmy się harcerską grochówką i wyruszyliśmy na grę terenową, przygotowaną w miejskim parku. Przy pomocy mapy szukaliśmy miejsc, gdzie czekały na nas rozmaite zadania. Jako pierwsze, musieliśmy ułożyć wiersz ze słów znalezionych w kopercie, następnie sfotografować się ze starszą osobą, której nie obce jest harcerstwo, ze znalezionego sznurka, przy odrobinie fantazji wykonać prezent dla innej drużyny, napełnić wodą manierkę oraz wykonać i udokumentować trzy dobre uczynki – tutaj pole do popisu mieli wszyscy. Kreatywne pomysły i chęć do czynienia dobra to to co harcerze lubią najbardziej. Wśród dobrych uczynków nie zabrakło sprzątania śmieci w parku, pomocy w niesieniu zakupów osobom starszym, dopompowania roweru starszemu cykliście, wyprowadzenia na spacer napotkanego psa. Najwięcej emocji wzbudziło poszukiwanie kart mocy skrzętnie poukrywanych na terenie parku, które pozwalały na uzyskanie dodatkowych punktów. Ostateczne starcie wygrała drużyna „Europejczycy” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Po krótkiej chwili odpoczynku uczyliśmy się układu tanecznego i uczestniczyliśmy w grach i pląsach harcerskich. O godzinie 20:00 odbyło się uroczyste świeczkowisko. Przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy do późnych godzin.

Tego dnia odbyło się również przyrzeczenie harcerskie, do którego przystąpiła jedna osoba oraz dwa mianowania na funkcję przybocznej drużyny.

Bez wątpienia był to dla nas szczególny czas, w którym mogliśmy się wszyscy razem spotkać i wspólnie przeżywać to ważne dla każdego harcerza święto.

Zapraszamy do galerii z tego wydarzenia.

MK, MB
Fot. DB

[facebook_like_button]

wróć

Kontakt

Komenda Hufca ZHP
ul. Kościuszki 13,
62-700 Turek
tel. 63 2784005,
e-mail: turek@zhp.wlkp.pl

Dane do faktury
Chorągiew Wielkopolska Hufiec Turek
REGON: 300429024
NIP: 778-14-40-251
BZWBK: 53 1090 1359 0000 0001 1290 6929

Administracja strony
Zespół Promocji i Informacji
e-mail: m.kaluzny@zhp.net.pl
tel: 507856619

Kontakt ZHU Konin